The Farm of Francesco Kampanię Startową

System nie działa: nasze wezwanie do działania

System rolno-spożywczy – tak jak go znamy – nie działa: od dnia dzisiejszego pozostaje nam gleby tylko 40 żniw z powodu erozji gleby spowodowanej konwencjonalnymi praktykami rolniczymi, a jednocześnie każdego roku tracimy 12 milionów hektarów z powodu pustynnienia. Powodem takie stanu rzeczy są rozpowszechnione niezrównoważone praktyki rolnicze, takie jak konwencjonalna produkcja rolna, głęboka uprawa roli, intensywna monokultura i stosowanie chemicznych środków ochrony roślin w zbyt dużych ilościach. Obecnie większość rolników w krajach rozwijających się – około 80% – to drobni rolnicy, w większości kobiety, posiadający mniej niż 2 hektary ziemi.

Pomimo kluczowej roli najmniejszych rolników w zapewnieniu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego, są Oni wrażliwą grupą, która nie ma zasobów i wiedzy, aby korzystać z bardziej opłacalnych i zrównoważonych praktyk rolniczych, które wchodzą w skład rolnictwa regeneratywnego. Z tych powodów wielu rolników nie jest w stanie przestawić swojej produkcji lub zbudować systemu, który mógłby doprowadzić ich gospodarstwa do regeneracji i polepszeniu zyskowności przy jednoczesnym zwiększaniu produktywności. System rolno-spożywczy takim jakim go znamy przeżywa krytyczny kryzys systemowy, dlatego jesteśmy wezwani do współtworzenia i wspierania rozwiązań systemowych.

Wezwanie Papieża Franciszka i historia naszej wspólnej odpowiedzi na to wezwanie

Będąc w pełni świadomym rzeczywistości opisanej powyżej i doświadczając obecnej, nie działającej gospodarki i zepsutego systemu, w 2019 r. Papież Franciszek zaprosił młodzież z całego świata, w tym przedsiębiorców, działaczy i badaczy do współprojektowania i nadania gospodarce nowego życia i duszy gospodarce poprzez działanie. 3000 młodych odpowiedziało i dołączyło do Ekonomii Franciszka, podzielonej na 12 grup roboczych, z których każda łączy dwa słowa, które zwykle nie są spotykane łącznie w obecnej gospodarce.

W ramach Grupy Roboczej „Rolnictwo i Sprawiedliwość” – 10 młodych przedsiębiorców, działaczy i rolników reprezentujących 8 różnych krajów – rozpoczęło wymianę doświadczeń i dzielenie się głównymi wyzwaniami obecnymi w rolnictwie jakie znają, zidentyfikowało główne niesprawiedliwości, które doświadczają na co dzień, a potem zaczęło marzyć o tworzeniu proroczych i jednocześnie konkretnych rozwiązań mających na celu przekształcenie systemu rolno-żywnościowego w kierunku integralnej ekologii.

To, co zaczęło się jako marzenie dziesięciorga nieznajomych uczestników w rozmowie wideo, przekształciło się w pełne pasji dyskusje, rozmowy, burze mózgów, głosowanie, ankiety i ciągłą pracę. Historia, która rozwinęła się w przyjaźni i bardzo konkretne działania.

Pomysł tak odlotowy i inkluzywny jak miłość

Wspólne dzielenie pozwoliło nam poznać wzajemne realia, a rozwiązanie, o którym wspólnie marzyliśmy, zaczęło nabierać kształtu w celu zaadresowania niesprawiedliwości, których każdy z nas doświadczał w naszych społecznościach poprzez: rozwój globalnej sieci farm demonstracyjnych w celu wsparcia najsłabszych grup społecznych przy jednoczesnej regeneracji światowej gleby.

Poprzez założenie gospodarstwa demonstracyjnego w konkretnej społeczności i kontekście, planujemy edukować 40 młodych ludzi w okolicy i mieć wpływ na co najmniej 200 hektarów ziemi na jedno gospodarstwo demonstracyjne w ciągu roku kalendarzowego. Ponieważ naszym celem jest utworzenie sieci 250 gospodarstw demonstracyjnych rozmieszczonych na całym świecie do 2030 r., będzie to miało średni i minimalny wpływ na regenerację 50 000 hektarów przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na ponad 10 000 młodych ludzi i ich społeczności.

Jak to robimy?

Nasz plan wprowadzimy w życie poprzez ścisłą współpracę z Kościołem i Jego ziemią rozsianą po całym świecie, służąc jako narzędzia do tworzenia zmiany, która zaczyna się od rolniczej gleby i tworzy regeneratywną gospodarkę. Podróż rozpoczęła się już na naszych dwóch pierwszych farmach demonstracyjnych w Ibadanie w Nigerii oraz Manaus w Brazylii z członkami naszego zespołu: Ritą i Arielem.

Wierzymy, że pozytywna zmiana jest możliwa tylko od młodych rolników, takich jak Oni, którzy są częścią obszarów wiejskich w krajach rozwijających się. Wspólnie przeanalizowaliśmy lokalne warunki i w odpowiedzi na nie zaprojektowaliśmy gospodarstwo rolne zgodnie z zasadami rolnictwa regeneracyjnego oraz agroekologii po czym rozpoczęliśmy zasiewy. Wraz z naszymi pierwszymi żniwami w Ibadanie planujemy kontynuować ten proces, tworząc program edukacji zawodowej i za pośrednictwem programu edukacji zawodowej młodych ludzi realizowanego na gospodarstwie demonstracyjnym za pośrednictwem, którego będą Oni mogli zakładać podobne gospodarstwa rolne w swoich miejscach zamieszkania przez to osiągając suwerenność żywnościową i tworząc zrównoważone źródła utrzymania dla Ich Rodzin.

Zostań częścią Farmy Francesco. Wesprzyj nas i przekaż darowiznę już dziś, w zamian otrzymując jeden metr kwadratowy ziemi noszący Twoje imię.

Otrzymasz zdjęcie z Twoim imieniem i lokalizacją wspieranej przez Ciebie ziemi.

Dołącz do nas w odpowiedzi na wezwanie Papieża Franciszka do naprawy globalnej gospodarki

W celu zmiany naszego obecnego, zepsutego systemu, potrzebujemy Twojego wsparcia. To zaproszenie do wspólnego działania! Ponieważ jest już nas dziesięcioro dzisiaj, jutro możemy być tysiącami. Proponujemy Ci konkretny sposób, aby wesprzeć ten konkretny pomysł, który już działa i zmienia życie.

Możesz zaadoptować jeden metr kwadratowy, na którym młodzi rolnicy wyszkoleni w ramach naszego programu edukacji zawodowej uprawiać będą żywność najlepszej jakości, a gleba będzie regenerowana. Na wsparcie jednego metra kwadratowego ziemi – który będzie zlokalizowany w krajach rozwijających się, począwszy od naszych działających już farm demonstracyjnych w Nigerii i Brazylii – potrzebujemy tylko 10 USD.

Rita i Ariel, dwójka członków naszej grupy, są teraz są częścią obszarów wiejskich w krajach rozwijających się. Ich podróż już sią rozpoczęła! Rita jest rolnikiem i agronomem, a obecnie jest kierownikiem farmy demonstracyjnej The Farm of Francesco w Ibadan w Nigerii, o powierzchni 2500 m2, gdzie uprawiane są różne drzewa i warzywa. Ariel, rolnik i doktor permakultury z Brazylii jest obecnym kierownikiem farmy demonstracyjnej Farm of Francesco w Manaus w Brazylii, która ma łącznie 1000 metrów kwadratowych, gdzie aktywnie rozwija On system agro-leśny.

To właśnie Twój metr kwadratowy może znajdować się w tych początkowych lokalizacjach, gdzie Twoje Nazwisko będzie częścią grupy ludzi, którzy nie tylko myślą, że wszystko może się zmienić na lepsze, ale poprzez swoje działanie sprawiają, iż nasz zepsuty system faktycznie zmienia się na lepsze.

Dołącz do nas

Wpisz swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego newslettera i otrzymywać comiesięczne wiadomości

Śledź nas w sieciach społecznościowych i za pośrednictwem newslettera

Zapisz się do newslettera

* pole wymagane

Social Media

Lub wyślij nam e-mail

Scroll to top